Gönülden Sesler...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gönülden Sesler...

BİR GÖNÜL SAYFASIEn güzel yerinde bitti aşkımız Bir gönül sayfası daha kapandı Ansızın terketti umutlar bizi Bir gönül sayfası daha kapandı İkimiz sevmiştik delicesine Ayırdılar bizi ölürcesine Ölmeden toprağa gömercesine...

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

bir Ayet, bir hadis ve günün duası

4 posters
YazarMesaj
prensess
Hep Çalışkan Üye
Hep Çalışkan Üye
prensess

Kadın Mesaj Sayısı : 147

bir Ayet, bir hadis ve günün duası Empty
MesajKonu: bir Ayet, bir hadis ve günün duası   bir Ayet, bir hadis ve günün duası I_icon_minitimePtsi Ara. 15, 2008 2:18 am

bir Ayet

79- (Ey insanoğlu!) sana gelen her iyilik Allah'tandır, sana ne kötülük dokunursa kendindendir. Ey Muhammed! Biz seni bütün insanlara bir elçi olarak gönderdik. Buna şahit olarak da Allah yeter.

80- Kim peygambere itaat ederse Allah'a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, biz seni onlara bekçi olarak göndermedik.

81- Sana "Peki" derler, fakat senin yanından çıktıklarında, içlerinden birtakımı, geceleyin (gündüz) söylemiş olduklarının tersini kurarlar. Allah onların geceleyin tasarladıklarını yazıyor. Sen onlara aldırma. Allah'a güven. Vekil olarak Allah yeter.

Nisa Sûresi / 79-81. Ayetler

Bu Ayet-i Kerime Elmalılı M. Hamdi Yazır'ın Kur'an Mealinden alınmıştır.

bir Hadis

47) Allah'ın Kulunu Sevmesinin İşaretleri

"Ey peygamber de ki: "Eğer Allah'ı seviyorsanız bana tabi olun ki Allah ta sizi sevsin ve günahlarınızı affetsin, zira Allah çok affeden ve çok acıyandır." (Al-i İmran: 3/31)

"Ey iman edenler, sizden kim dininden dönerse bilsin ki, Allah yakında öyle bir toplum getirecek ki, O onları sever, onlar da O'nu severler, mü'minlere karşı alçak gönüllü, Allah'tan gelen gerçekleri örtbas edenlere karşı onurlu ve şiddetlidirler. Allah yolunda cihad ederler, hiçbir kınayanın kınamasından korkmazlar. Bu Allah'ın bir lütfudur, onu dilediğine verir. Allah lütfunda sınırsız olup her şeyi bilendir." (Maide: 5/54)

387. Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, şöyle buyurdu:

"Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:"Her kim bir dostuma düşmanlık ederse, ben ona karşı harb ilân ederim. Kulum, kendisine emrettiğim farzlardan, bence daha sevimli herhangi bir şeyle bana yakınlık sağlayamaz. Kulum bana (farzlara ilâveten işlediği) nâfile ibadetlerle durmadan yaklaşır; nihâyet ben onu severim. Kulumu sevince de (âdeta) ben onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden ne isterse, onu mutlaka veririm, bana sığınırsa, onu korurum."[1]

[1] Buhârî, Rikak 38.

95 numarada geçmişti

* Bir kul Allah'a olan farz görevlerine ek olarak nafileleri de yaparsa Allah'a yakınlık ve dostluk kazanır ve Allah o kulunu yardımsız bırakmaz. Bütün hayatını kapsayacak anlamında o kişinin adeta gören gözü işiten kulağı, tutan eli ve yürüyen ayağı olur. Böyle bir kimseye düşmanlık yapanlar Allah'ın düşmanlığıyla karşı karşıya kalırlar ve Allah sevdiklerini düşmanlarına karşı destekler ve korur.

Kuran ayetleriyle dost ve yardımcı kimdir? Kim olmalıdır? Kim kimin dostudur? gibi soruların cevaplarını bulmak için aşağıdaki ayetlere bakınız.

a. Kim dost edinilemez?

60 Mümtahine 1 18 Kehf 102

4 Nisa 89 25 Furkan 18

3 Al-i İmran 68 29 Ankebut 41

5 Maide 57, 81 39 Zümer 3

9 Tevbe 23 42 Şura 6, 9.

b. Şeytan dost, veli ve koruyucu kabul edilirse ne olur, şeytan kimin dostudur?

4 Nisa 76,119, 139, 144; 5 Maide 51; 6 En'am 121, 128; 7 Araf 27, 30; 3 Al-i İmran 175; 16 Nahl 63; 19 Meryem 45.

c. Gerçek dostlar ve dostluklar: 8 Enfal 34-72; 9 Tevbe 71.

d. Allah'ın yardımcıya ihtiyacı yoktur: 17 İsra 111.

e. Zalimler ve kafirler birbirlerinin dostlarıdır: 2 Bakara 257; 8 Enfal 73, 45 Casiye 19.

f. Dost olarak Allah yeter: 4 Nisa 45, 18 Kehf 17.

g. Allah mü'minlerin dostudur: 2 Bakara 257; 3 Al-i İmran 68.

h. Allah'tan başka gerçek dost, yardımcı, sahip çıkan, sırdaş, vekil, kayıran ve koruyan olamaz:

2 Bakara 107-120 12 Yusuf 101 41 Fussılet 31

3 Al-i İmran 122 13 Ra'd 16-37 42 Şura 8-9-28-31-44

4 Nisa 123-173 17 İsra 97 45 Casiye 19

5 Maide 55 18 Kehf 26-44-50 46 Ahkaf 32

6 En'am 14-51-70-127 29 Ankebut 22

7 Araf 3-155-196 32 Secde 4

9 Tevbe 74-116 33 Ahzab 17-65

10 Yunus 62 34 Sebe' 41

11 Hud 20-113

* Dolayısıyla bu hadis "Kim benim dostluğumu kabul eder, bana dost olur, benim himayemi kabul ederse o kişi benim dostum ve veli kulumdur" şeklinde anlaşılacaktır. [2]

[2] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu's-Salihin Tercümesi: 141-142.

Bu Hadis-i Şerif ERKAM YAYINLARI'nın Riyazü's Salihin adlı eserinden alınmıştır.

Günün Duası

Yüreğime şifa ver ki, sadece kendim için çarpmasın,Senin Sevginin Ruh'una açılsın.
Dilime şifa ver ki, kimseyi kırmasın,
teselli edici sözler konuşsun.
Ayaklarıma şifa ver ki, tökezlemesinler,
yeni yollarda da güvenirli adımlar atsınlar.
Gözlerime şifa ver ki, dosdoğru önüne bakmasın,Senin dünyanın çehrelerini kalbime taşısın.
Kulaklarıma şifa ver ki, tıkalı kalmasınlar,
fakirlerin ve çağrebir Ayet

79- (Ey insanoğlu!) sana gelen her iyilik Allah'tandır, sana ne kötülük dokunursa kendindendir. Ey Muhammed! Biz seni bütün insanlara bir elçi olarak gönderdik. Buna şahit olarak da Allah yeter.

80- Kim peygambere itaat ederse Allah'a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, biz seni onlara bekçi olarak göndermedik.

81- Sana "Peki" derler, fakat senin yanından çıktıklarında, içlerinden birtakımı, geceleyin (gündüz) söylemiş olduklarının tersini kurarlar. Allah onların geceleyin tasarladıklarını yazıyor. Sen onlara aldırma. Allah'a güven. Vekil olarak Allah yeter.

Nisa Sûresi / 79-81. Ayetler

Bu Ayet-i Kerime Elmalılı M. Hamdi Yazır'ın Kur'an Mealinden alınmıştır.

bir Hadis

47) Allah'ın Kulunu Sevmesinin İşaretleri

"Ey peygamber de ki: "Eğer Allah'ı seviyorsanız bana tabi olun ki Allah ta sizi sevsin ve günahlarınızı affetsin, zira Allah çok affeden ve çok acıyandır." (Al-i İmran: 3/31)

"Ey iman edenler, sizden kim dininden dönerse bilsin ki, Allah yakında öyle bir toplum getirecek ki, O onları sever, onlar da O'nu severler, mü'minlere karşı alçak gönüllü, Allah'tan gelen gerçekleri örtbas edenlere karşı onurlu ve şiddetlidirler. Allah yolunda cihad ederler, hiçbir kınayanın kınamasından korkmazlar. Bu Allah'ın bir lütfudur, onu dilediğine verir. Allah lütfunda sınırsız olup her şeyi bilendir." (Maide: 5/54)

387. Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, şöyle buyurdu:

"Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:"Her kim bir dostuma düşmanlık ederse, ben ona karşı harb ilân ederim. Kulum, kendisine emrettiğim farzlardan, bence daha sevimli herhangi bir şeyle bana yakınlık sağlayamaz. Kulum bana (farzlara ilâveten işlediği) nâfile ibadetlerle durmadan yaklaşır; nihâyet ben onu severim. Kulumu sevince de (âdeta) ben onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden ne isterse, onu mutlaka veririm, bana sığınırsa, onu korurum."[1]

[1] Buhârî, Rikak 38.

95 numarada geçmişti

* Bir kul Allah'a olan farz görevlerine ek olarak nafileleri de yaparsa Allah'a yakınlık ve dostluk kazanır ve Allah o kulunu yardımsız bırakmaz. Bütün hayatını kapsayacak anlamında o kişinin adeta gören gözü işiten kulağı, tutan eli ve yürüyen ayağı olur. Böyle bir kimseye düşmanlık yapanlar Allah'ın düşmanlığıyla karşı karşıya kalırlar ve Allah sevdiklerini düşmanlarına karşı destekler ve korur.

Kuran ayetleriyle dost ve yardımcı kimdir? Kim olmalıdır? Kim kimin dostudur? gibi soruların cevaplarını bulmak için aşağıdaki ayetlere bakınız.

a. Kim dost edinilemez?

60 Mümtahine 1 18 Kehf 102

4 Nisa 89 25 Furkan 18

3 Al-i İmran 68 29 Ankebut 41

5 Maide 57, 81 39 Zümer 3

9 Tevbe 23 42 Şura 6, 9.

b. Şeytan dost, veli ve koruyucu kabul edilirse ne olur, şeytan kimin dostudur?

4 Nisa 76,119, 139, 144; 5 Maide 51; 6 En'am 121, 128; 7 Araf 27, 30; 3 Al-i İmran 175; 16 Nahl 63; 19 Meryem 45.

c. Gerçek dostlar ve dostluklar: 8 Enfal 34-72; 9 Tevbe 71.

d. Allah'ın yardımcıya ihtiyacı yoktur: 17 İsra 111.

e. Zalimler ve kafirler birbirlerinin dostlarıdır: 2 Bakara 257; 8 Enfal 73, 45 Casiye 19.

f. Dost olarak Allah yeter: 4 Nisa 45, 18 Kehf 17.

g. Allah mü'minlerin dostudur: 2 Bakara 257; 3 Al-i İmran 68.

h. Allah'tan başka gerçek dost, yardımcı, sahip çıkan, sırdaş, vekil, kayıran ve koruyan olamaz:

2 Bakara 107-120 12 Yusuf 101 41 Fussılet 31

3 Al-i İmran 122 13 Ra'd 16-37 42 Şura 8-9-28-31-44

4 Nisa 123-173 17 İsra 97 45 Casiye 19

5 Maide 55 18 Kehf 26-44-50 46 Ahkaf 32

6 En'am 14-51-70-127 29 Ankebut 22

7 Araf 3-155-196 32 Secde 4

9 Tevbe 74-116 33 Ahzab 17-65

10 Yunus 62 34 Sebe' 41

11 Hud 20-113

* Dolayısıyla bu hadis "Kim benim dostluğumu kabul eder, bana dost olur, benim himayemi kabul ederse o kişi benim dostum ve veli kulumdur" şeklinde anlaşılacaktır. [2]

[2] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu's-Salihin Tercümesi: 141-142.

Bu Hadis-i Şerif ERKAM YAYINLARI'nın Riyazü's Salihin adlı eserinden alınmıştır.

Günün Duası

Yüreğime şifa ver ki, sadece kendim için çarpmasın,Senin Sevginin Ruh'una açılsın.
Dilime şifa ver ki, kimseyi kırmasın,
teselli edici sözler konuşsun.
Ayaklarıma şifa ver ki, tökezlemesinler,
yeni yollarda da güvenirli adımlar atsınlar.
Gözlerime şifa ver ki, dosdoğru önüne bakmasın,Senin dünyanın çehrelerini kalbime taşısın.
Kulaklarıma şifa ver ki, tıkalı kalmasınlar,
fakirlerin ve çağresizlerin haykırışlarını duysunlar.
Ellerime şifa ver ki, hayal kırıklığına uğrayan yumru değil,birbirleriyle yardımlaşarak uzanan eller olsunlar.
Zihnime şifa ver ki, uyuşmasın,Senin sözlerinin takibcisi olsun. bir Ayet, bir hadis ve günün duası Gul bir Ayet, bir hadis ve günün duası Gul bir Ayet, bir hadis ve günün duası Gulsizlerin haykırışlarını duysunlar.
Ellerime şifa ver ki, hayal kırıklığına uğrayan yumru değil,birbirleriyle yardımlaşarak uzanan eller olsunlar.
Zihnime şifa ver ki, uyuşmasın,Senin sözlerinin takibcisi olsun. bir Ayet, bir hadis ve günün duası Gul bir Ayet, bir hadis ve günün duası Gul bir Ayet, bir hadis ve günün duası Gul
Norfuesjack
Admin
Admin
Norfuesjack

Erkek Mesaj Sayısı : 274

MesajKonu: Geri: bir Ayet, bir hadis ve günün duası   bir Ayet, bir hadis ve günün duası I_icon_minitimePtsi Ara. 15, 2008 4:29 pm

Amin ecmain..

Emeğine sağlık prenses
http://gonulsesi.yetkinforum.com
gülce
Moderatör
Moderatör
gülce

Kadın Mesaj Sayısı : 225

MesajKonu: Geri: bir Ayet, bir hadis ve günün duası   bir Ayet, bir hadis ve günün duası I_icon_minitimeÇarş. Ara. 17, 2008 2:04 pm

amin ecmain

emeğine sağlık sevgili prenses çok güzel bir paylaşım olmuş
cesmi_siyah
Moderatör
Moderatör
cesmi_siyah

Erkek Mesaj Sayısı : 366

MesajKonu: Geri: bir Ayet, bir hadis ve günün duası   bir Ayet, bir hadis ve günün duası I_icon_minitimePaz Ocak 18, 2009 1:52 pm

güzel paylasim

fakat bunu ben her gün parca parca yayinlardim ki üzerinde tek tek idrak edelim iştişare edelim

emeğine sağlık

bir Ayet, bir hadis ve günün duası
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» selamlaşma ile ilgili hadis-i şerifler